Güvenlik sistemi monitörleri çözünürlüğü yüksek ürünlerdir. Kurulacak olan kamera güvenlik sistemlerine normal bir bilgisayar monitörü takılabileceği gibi gerekli standartlardaki bir televizyonda takılabilmektedir. Lakin burada önemli olan güvenlik sistemi görüntülerinin üst düzey olması ve kayıtlara bakma sırasındaki çözünürlük performansı olmalıdır. Güvenlik sistemi monitörleri 7/24 çalışmaya uygun contrast değeri yüksek ürünler olmalıdır. Hemen her kamera güvenlik sistemi üreticisi kendi markası adı altında monitörler üretmekte ve kendi sistemleri ile birlikte müşterilerine sunmaktadır. Piyasa şartlarında ise bazı özelliklerinden dolayı normal monitörlerden biraz daha pahalı olmasının yanı sıra çok daha performanslı güzel görüntüler verebilmektedirler.

Kamera güvenlik sistemleri kurulumu gerçekleştirilirken avm, resmi kurum gibi fiziki güvenlik personelinin bulunduğu alanlarda tercih güvenlik monitörü tercih edilirken daha bireysel fabrika, iş yeri ev gibi alanlarda ise mevcut olan televizyon bağlantıları tercih edilmektedir.

Piyasa şartlarında en çok tercih edilen güvenlik monitörleri ise kamera güvenlik sistemleri üreticilerinin kendi markalı ürünleridir.