Kollu bariyer sistemleri site, apartman, fabrika, otopark ve endüstriyel tesislerin girişleri ve otoparkların en çok kullanılan parçaları arasında olmakla birlikte hgs sistemleri plaka tanıma sistemleri ücretli otopark sistemleri ile entegre olabilen hızlı pratik ve ekonomik bir çözümdür. Kollu bariyer sistemleri genellikle görevli personelin bulunduğu yerlerde tercih edilmek ile birlikte hızlı ve ekonomik geçiş kontrolü sağlamaktadır. Bir çok değişik marka ve modeli bulunan kollu bariyer sistemlerinin temeli elektromekanik yapısındadır. Kollu bariyerler mekanik bir motor bölümün yanı sıra elektronik kartlar yardımı ile çalışmaktadır. Emniyet fotoseli bariyerin güvenlik tedbirini artırmaktadır. Güvenlik noktasındaki butonlar yardımı ile açılabileceği gibi bir veya daha fazla kumanda ile kontrol edilip açılıp kapatılabilinir. Çıkış yönünde kütle sensörleri kullanılarak otomatik açılması sağlanabilir. Kollu bariyerlerde ışıklandırma yapmak mümkün olup giriş çıkış yönlerine ve uygulamalarına özel kırmızı veya yeşil piskolojik  yönlendirme yapmak mümkündür. Yine bu ışıklar bariyer çalıştığında aktif olacak şekilde ayarlanabilir.

Kollu bariyer sistemleri kol uzunluklarına günlük açılıp kapanma sayılarına ve açılış kapanış sürelerine göre fiyat farklılıkları göstermekte olup; uygulanacak alanın kriterlerine uygun ürün seçilmelidir. Bazı dar alanlarda kırma kol bariyerler diye adlandırılan bariyerler kullanılmak ile birlikte uzun mesafeli kollarda rüzgarın veya diğer etmenlere göre baston kollu bariyerlerde tercih edilir. Kollu bariyer montajı esnasında ortamın fiziki şartları kol yönleri montaj noktası sağlamlığı güvenlik fotoselleri gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. 

Bft kollu bariyer sistemleri, White Rose kollu bariyer sistemleri, Nice kollu bariyer sistemleri gibi markalaşmış ürünler yanısıra bir çok ithalatçı tarafından değişik isimler ile sunulan kollu bariyer modelleri mevcutdur. Unutulmamalıdır ki kollu bariyer sistemleri seçimi yaparken ihtiyaçların doğru analiz edilmesi gerekmektedir. Ürün markasından ziyade hizmet alınan firma kalitesi ve kurulum sonrası servis yeterliliği ön planda olmalıdır.