Termal kameralar görüntüleme teknolojisi gözle görülmeyen ısıyı odak noktası olarak seçen görüntü yapısını ısıyı esas olarak oluşturan ve renkler ile gösteren görüntüleme sistemidir. Normal kameralar görüntüyü ışık sayesinde gösterirken termal kamera görüntüyü ısı sayesinde gösterir. Renk skalasına göre en soğuk olan bölgeyi mavi ve en sıcak olan bölgeyi kırmızı olarak gösterirler. Ortam ısısına göre en soğuk ve en sıcak bölge görüntüleri dışında kalan kısımları soğuğa yakın bölgeleri yeşil sıcağa yakın bölgeleri ise sarı olarak gösterirler.

Termal Kamera ile Güvenlik Kamerası Arasındaki Fark

Termal Kameralar ısıya duyarlı görüntü gösterirken güvenlik kameraları ışığa duyarlı görüntü göstermektedir. Termal kameralar canlı varlıkları ve haraketleri vucut ısılarından belirler dolayısıyla gece görüntülerinde normal güvenlik kameralarının göremediği veya secemediği hareketleri daha iyi seçerler. Güvenlik kameralarında secicilik tanımlama termal kameralara göre daha iyidir. Termal kameraların sağlıklı çalışa bilmesi için ek bady kit (ortam ısısını ölçen aparat) olması gerekirken güvenlik kameraları bu tarz ek ürünlere ihtiyaç duymamaktadır. Bady Kit termal kameranın karşısına takılan ve termal kameranın ortam ısısını almasında refarans noktası olarak kullanılan ek aparattır. Termal kamera kaşısına kameranın görüş açısına yerleştirilen bady kit termal kamera için bir referans noktası oluşturur ve termal kamera belirlenen alan içerisine giren nesnelerin ısılarını bu referans değerine göre derecelendirerek vücut ısısını belirler.

Termal Kameralar Nerelerde Kullanılır?

Askeri güvenlik noktalarında güvenlik tedbiri amaçlı kullanılan termal kameralar, sanayi alanlarında makina ısılarını ölçmek, inşaat alanlarında izalasyon alanlarından elektrik alt yapı hatlarında enerji sektöründe kayıp kaçak enerji tespitinde kullanılan bu ürünler corona virüs ilk belirtileri arasında olan yüksek ateş ölçme alanlarında da tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tercih edilen aktif bir güvenlik erken tespit cihazı olarak kullanılmaktadır.

Vücut Isısı Ateş Ölçer Termal Kameralar

Corona virüsü belirtileri arasında yüksek ateş bulunmaktadır. Ateş ölçer termal kameralar ise toplu yaşam alanlarında hastanelerde, terminallerde, metro istasyonlarında, resmi kurumlarda, bankalarda erken tespit için kullanılan vucut ısı değerini ateşini ölçen ve oldukça tehlikeli olan salgın hastalık corona virüs belirtisini gösteren ürünlerdir. Bu arada endüstiriyel sanayi sektöründe kullanılan vucut ısısı ölçemeyen ürünlerden uzak durmak gerektiği sağlıklı ölçüm yapmadıkları için corona virüs taşıyıcısı birini bile normal değerlerde göstermesi riski olduğu veya tam tersi bir senaryo ile covid 19 pandemi rahatsızlığı olmayan birini yanlış ölmesi mümkün olacaktır.
Ateş Ölçer Termal Kamera
                       

Termal kameralar ile alakalı kullanım alanına ve özelliğine göre her bütçede değişik ürünler bulunmak ile birlikte konunun uzmanı firmamız ile görüşmenizde doğru kullanım amacına uygun ürünü ideal fiyatlara alma şansınız olacaktır.