03122691269
Plaka Tanıma Sistemleri

PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ

Günümüzde ulaşım araçları olarak kullanılan her aracın şase numarası ve motor numarası bulunmaktadır. Bu numaralar ile araçların üretim aşamasındaki kulllanılan  bir çok parça modeline özelliklerine ulaşılabilmektedir. Lakin kara yollarında bu araçların sahiplik kullanılabilirlik bilgilerine bu  numaralar ile ilişkilendirilen okuması tanınması daha kolay  ve evrensel  olan plakalar ile gerçekleşmektedir. Her aracın bir plakası vardır. Dünyada bir çok ülkede plaka karakter ve numaraları değişiklik gestersede evrensel olarak hepsi kabul görmekte ve ülkelerini temsil etmektedir. Nitekim plakalarımız daki TR logosu da ülkemizi temsil etmektedir.

 

PLAKA TANIMA SİSTEMİ NERELERDE KULLANILIR

Güvenlik tedbirleri arasında kamera güvenlik sistemleri ile beraber en ideal yeri alan plaka tanıma sistemleri karayollarında, benzinliklerde, sitelerde, otoparklarda, kamu kuruluşlarında, hastanelerde, avm’lerde, üniversitelerde, sanayi sitelerinde, terminallerde, havalanlarında, fabrikalarda, ilçe, kasaba, köylerde ve hadda  özel mülkler gibi bir çok noktada kullanılmaktadır.

PLAKA TANIMA SİSTEMİ HANGİ PARÇALARDAN OLUŞUR

Plaka tanıma sistemleri uygulanacağı alana göre bir kaç ürününün birleşmesinden bir araya gelmektedir. Bu ürünler plaka tanıma kamerası, ır spot aydınlatma ünitesi, kamera direği, bariyer, bilgisayar bağlantılı I/O kart,  bilgisayar, ve kullanılacağı alana göre bilgisayar yazılımı gibidir.

PLAKA TANIMA KAMERASI

Plaka tanıma sistemi verimli çalışabilmesi için özel plaka okuma sistemi kamerası kullanılmalıdır. Bu kameralardaki en belirgin özelliklerin ıp kamera olması, çözünürlüğünün mümkün olduğunca yüksek olması  gece gündüz ayarının ayrı ayrı  yapılabiliniyor olması gerekmektedir. Kullanım alanına göre kendinden ır ledli kamera veya harici ır spot aydınlatma üniteli kamera  takılarak kullanılmalıdır                     

PLAKA TANIMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR

Konumuna uygun noktaya yerleştirilmiş olan plaka okuma kamerası aldığı görüntüyü %100 yerli üretim olan plaka tanıma sistemi yazılımına aktarır. Kameradan gelen görüntü resim haline çevrilir  burada görüntüler analiz edilerek plaka karakterleri işlenir ve %99 doğru okuma oranı ile kayıt altına alınır. Kayıt altına alırken ekran görüntüsüde plaka ile ilişkilendirilerek bilgisayarın kayıt kapasitesince uzunca bir dönem saklanır. Plaka tanıma sistemi bir sitede veya toplu yaşam alanında çalışıyor ise önceden sisteme kayıt edilmiş olan plakalar tanındığın da plaka yetkileri dahilinde  sistem bariyeri, kapıyı açabilir kapatabilir veya aranılan bir plaka ise uyarı verebilir. Sistem aynı bölgeden daha önceden sizin belirleyeceğiniz 3,4 sayıda geçiş saptayarak ekrana uyarı verebilir. Aynı anda bir çok araç plakasını okuyarak kayıt altına alabilir. Gelişmiş raporlama secenekleri ile bir çok analizi kullanıcılara sunabilir.