Kablolu kablosuz çağrı sistemleri özellikle hastanelerde kliniklerde, engelli wc ve banyolarında yaşlı ve bakım ihtiyacı olan insanların yatak başlarında kullanılan özel acil durum çağrı üniteleridir.

Sistem kullanımı acil durumlarda hasta yatak başındaki buton veya el ünitesinde bulunan acil çağrı butonuna basar sinyal görevli personelin bulunduğu bankoda bulunan kontrol paneline veya personelin kolundaki saat’e sinyal ulaşır oda ve yatak numarası yazar, kapı üstünde bulunan acil durum ikaz lambası yanar ve personel hastaya hizmet vermek için harekete geçer. Aynı durum wc veya banyoda bulunan kullanımı kolay ipli acil butonu içinde geçerlidir ve had da wc kapı kilidi de bu butonla entegre edilerek kilidinin açılması sağlanabilir. Tüm bu üniteler kablosuz  olma özelliği ile kolay kurulum ve kullanım olanağı sağlar. Kaliteli ve akıllı yapıları ile pil süreli oldukça uzundur.

Bütün bu hemşire çağrı sistemleri gerekirse bilgisayara kurulacak bir program sayesinde tüm çağrılar, ikazlar ve müdahale süreleri raporlanır.