Kamera güvenlik sistemi kurulum öncesi bazı temel bilgilere ve risk analizi yapılmasına ihtiyaç vardır. Edinilecek temel bilgiler aslında kamera sistemi beklentileri olmalıdır. Risk analizi ise kamera sistemi kurulumu yapılacak olan alanın fiziki şartlarının değerlendirilmesi diye adlandırılır.

Kamera Güvenlik Sistemi Beklentileri cümlesinin altında hemen ilk akla gelen sürekli çekim yapacak geriye dönük kayıtları izletebilecek ve net görüntüler alacak bir sistem gibi düşünülse de gelişen teknoloji ile birlikte ilave özellikler veya güvenlik  isteklerine cevap verebilecek özellikler de belirlenmelidir. Bu özellikler arasında gece görüş özelliği, kişi sayma, plaka okuma, araç sayma, kişi takip etme, hareketli nesne takip etme, güvenlik noktasına görüntü aktarma veya hareket anında alarm verdirme, internet ve cep telefonu üzerinden seyretme, ses kaydı yaptırmak, sistem arızası durumunda haberdar olmak gibi bir çok teknolojik özelliklerin hangisine ihtiyaç duyulduğu veya lazım olacağının ihtiyacını belirlemek gerekmektedir. Bu ihtiyaçların doğru belirlenip anlatılması doğru ürünlere yönlenmenizi sağlayacaktır.

Temel ihtiyaçlar arasında yer alan gece görüşlü ip güvenlik kamerası seçiminde ise dikkat edilmesi gereken gece görüş mesafesi ve gece aydınlatma özelliği olmalıdır. Ir cat kullanan güvenlik kameralarında ışık düzeyi düştüğü zaman otomatikman gece görüş aydınlatmaları yanacak ve gece görüşlü güvenlik kamerası gece görüş özelliğini devreye girerek kapasitesi doğrultusunda siyah beyaz görüş sağlayacaktır. Smart ır teknolojisine sahip güvenlik kameraları ise ışık düzeyine göre aydınlatma açık kısmak sureti ile ortam ışığına veya görüntüsüne çarpan nesneye göre aydınlatma yapacak olup kapasitesi doğrultusunda daha iyi bir gece görüşü sağlayacaktır. Starlight serisi  gece görüş özellikli ip kameralar ise çok az ışık düzeylerinde bile renkli görüntü alma özelliğine sahiptir. Lakin zifiri karanlık ortamlarda ise starlight serisi güvenlik kameralarının güzel görüntüler verebilmesi için biraz daha gelişmesi gerekmektedir.  Güvenlik kamera sistemlerinin caydırıcılık özelliği de unutulmamalıdır.

Risk analizi ve keşif kısmında ise kamera sistemi kurulumu yapılacak alanın güneş cephesi yapısal durumu uzunluk mesafesi gibi faktörler ile birlikte kablolama alt yapısı için gerekli alt yapı durumu kameraların yerleşimi sabotaj ve kör nokta projelendirilmesi montaj esnasında kullanılacak malzeme teknik özelliği gibi bir çok faktöre bakılmalıdır. Kurulacak olan kamera sisteminin elektrik tesisatı ups güç kaynağından beslenecek şekilde oluşturulmalıdır. Ups güç kaynağı ilk etap da takılmayacak olsa da sonraki zamanlar için hazır olmalı ve elektrik dalgalanmalarından ve kesintilerinden sistemin of konuma geçmesini engellemek adına tedbir alınması gerekmektedir. Kurulacak olan kamera sisteminde kablo metrajları standartları geçmemeli bu durum takılacak olan kameranın performansını doğru orantılı olarak etkilemektedir. Ortam aydınlık düzeyleri ve aydınlatma faktörüne bakılmalıdır. Kameralar bir birini takip eder şekilde yerleştirilmeli ve olası sabotajlarda bir önceki kamera tarafından görüntülenebilmelidir. Kamera sistemi kurulumu sırasında mesafeler göz önünde bulundurulmalı ve gerekirse fiber optik alt yapı kurulmalıdır. Ip kamera sistemlerinde poe switch güçleri ve kapasiteleri hesaplanmalıdır. Aynı zamanda kullanılacak olan kablo tipi ve metrajları hesaplanmalıdır. Dış cephede kullanılacak olan kamera modelleri için fiziki ortam konumu ve hava şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Bağlantı soketleri görüntü aktarım noktaları server odası rack kabin noktaları ve özellikleri kamera kurulumu yapılacak alana göre belirlenmeli kolay ve hızlı müdahale olanağı sunmalıdır. Kamera sistemlerinde kayıt süreleri beklentileri karşılamalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu faktörleri kamera güvenlik sistemlerinde yeterli bilgi ve tecrübeye sahip profesyonel ekipler tarafından yapılması gerektiği ve en ince ayrıntısına kadar beklentilerinizi ve sistemin güvenliğinin düşünülmesi gerekmektedir. Hayat Elektronik ailesi olarak siz değerli müşterilerimize yerinde keşif hizmeti sunmakta projelendirme aşamasından sistemin kurulumu aşamasına kadar sonrasında işletim bakımlarına kadar kaliteli ürün profesyonel hizmet ve ideal fiyat politikası ile yanınızdayız.