Kablolu hırsız alarm sistemleri; ana kontrol paneli ile sisteme bağlanacak pır dedektör gaz dedektörü kapı pencere manyetik kontağı harici siren gibi hırsız alarm sistemi parçalarının ara bağlantılarının kablo yardımı ile yapılmasıdır. Bu kablo dedektörler ile hırsız alarm sistemi kontrol panelinin haberleşmesini sağlamaktadır. Hırsız alarm sistemlerinde genellikle; DT8 iletişim kablosu kullanılmak ile birlikte CAT6 iletişim kablosu da kullanılabilinir. Kablolu Hırsız alarm sistemleri; kabloları izolasyonlu folyolu kablo olmasında sistemin sağlıklı çalışması asılsız alarm üretmemesi adına önemlidir. Hırsız alarm sistemi kontrol paneline her elektrikli cihazda olduğu gibi şebeke elektrik bağlantısı yapılmaktadır. Bazı alarm sistemleri panelleri üzerinde bulunan trafo yardımı ile 220v.AC şebeke gerilimi alarm panelinin tipine göre 24v DC veya 12v DC gerilime düşürülmektedir.

Yine sistemin elektrik kesintilerinden etkilenmemesi için; sisteme 12v 5A veya 12v 7A kuru tip akü bağlanmakta olup bu akülerdeki genel prensip elektrik kesildiğinde sistemi 24 saat ayakta tutmak üzerine kurgulanmıştır. Hırsız alarm sistemi panelleri ana kartı üzerinde telefon hattı bağlama özelliği bulunmaktadır. Ve buraya sabit telefon hattı girişi yapılarak alarm panelinin alarm takip merkezi veya istenilen cep telefonları ile irtibatlandırılması sağlanır. Bazı alarm panellerine GSM modülü ilave edilerek sistemin sabit telefon hattı bağlantısına ihtiyaç duyulmaz.  Veya telefon hattı kesilmelerine karşı ilave bir tedbir olarak değerlendirilir.  Kablolu hırsız alarm hareket dedektörleri alarm panelinden gelen besleme kabloları ile beslenirken aynı kablo içerisinde bulunan diğer uçlar ile kontrol paneli ile haberleşmesi sağlanılmaktadır.

Pır Dedektör

Kablolu Hırsız Alarm Sistemleri

Pır dedektör olarak bilinen hareket algılama sensörleridir. Kablolar yardımı ile hırsız alarm sistemi kontrol paneline bağlanır DT8 iletişim kablosu üzerinden sensöre alarm paneli tarafından enerji voltaj gönderilir. Aynı zamanda iki damar kontak uçları gönderilir. İki damar da sabotaj uçları gönderilebilinir. Hareket yoğunluğuna göre ayarlama yapılabilen pır dedektörlerin; evcil hayvan dostu modelleri evcil hayvan hareketlerini algılamayacak düzeyde çalışabilir. Yine ısı ya duyarlı modelleri vardır. Hırsız alarm paneli tarafından yaşam senaryosuna göre ani hareketi görür görmez aktif, 24 saat alarm paneli kurulu olsa da olmasa da hareketi görünce aktif, gecikmeli  hareketi görünce istenilen süre sonra aktif, gibi modlarda programlanabilir.

Manyetik Kontak 

Kapı pencere dedektörü olarak da bilinen hırsız alarm sistemi manyetik kontağı kapı pencere gibi açılır kanatlara yerleştirilerek açılır kanatlardan gelebilecek tehditlerde hırsız alarm paneline kontak gönderir ve sistemin çalışmasını sağlar. Değişik kapı ve pencere tiplerine uygun imalat aşamasında yerleştirilebilecek gömme tip modelleri olduğu gibi dış ortam kepenk tipi daha dayanıklı malzemeden üretilmiş modelleri de mevcuttur. Alarm panellerinde değişik senaryolarda programlanabilen manyetik kontaklar hırsızlığın başlangıcında devreye girmesi sebebi ile oldukça çok kullanılan etkili bir hırsız alarm sistemi ürünüdür.

 

Harici Hırsız Alarm Sireni 

Kablolu Hırsız Alarm SistemleriHırsız alarm sistemlerinin hem görsel caydırıcılık anlamında hem de sesli uyarı anlamında vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan sirenler yüksek ses seviyesi ile hırsızlık girişimlerinde hırsız alarm panellerinden gelen tetik ile devreye girer ve art niyetli kişileri korkutacağı gibi insanları haberdar etmektedir. Alarm sistemleri ;panellerinden hariç içlerinde akü ve pil bulunduğundan elektrik kesintilerinden etkilenmez ve aynı zamanda sabotajlara karşı koruma programlanabilir. Hırsız alarm sistemleri ; kurulduğunda veya çözüldüğünde alarm panelinin özelliğine göre sesli ve görsel sinyal verebilir. Hırsız alarm panellerinin çıkış güçlerine göre birden fazla harici siren bağlanabilir. Güvenlik tedbiri üst seviyede tutulan yapılarda dış kısımlara harici hırsız alarm sireni takılırken, iç kısımlara da daha küçük kasa yapısına sahip yüksek ses gücünde dahili sirenler bağlanır. Harici sirenin devre dışı bırakılmak istenildiği durumlarda dahili siren yüksek ses gücü ile harici sirenin tüm görevlerini üstlenebilir.