03122691269
Yangın İhbar Sistemleri

Yangın İhbar Sistemleri

Yangın ihbar sistemleri felaketi yaşamadan önce sesli ve görsel erken uyarı sağlayan sistemlerdir.

Yangını başlangıç anında dedektörler sayesinde tespit ederek siren, telefon gibi uyarı elamanları ile insanları uyarıp ilgili birimlerin  müdahalesini sağlayan, söndürme sistemlerini  aktifleştire bilen tehlikeli olabilecek sistemleri  devre dışı bırakarak tahliye için zaman kazandıran elektronik uyarı sistemleridir. Farklı algılama elemanları ile her uygulama için çözüm üretmenin mümkün olduğu sistemlerdir. Evlerde, ofislerde, fabrikalarda, alışveriş merkezlerinde, okullarda, hastanelerde ve diğer tüm alanlara uygulanabilen sistemlerdir. Yangın alarm sistemleri ana bir panelden ve  farklı tip algılama elemanlarından meydana gelmektedir. Bu elemanlar ısı, duman, gaz dеdеktörlеri, beam dedektörleri, butonlar, sirenler ve flaşörlerdir. Yangın algılama ve ihbar sistemleri,  uygulama alanlarına ve müşteri isteklerine göre  konvansiyonеl ve adresli olmak üzere iki farklı tipte uygulanmaktadır.

Konvansiyonel Yangın İhbar Sistemleri

Konvansiyonel yangın ihbar sistemleri daha çok küçük ölçekli veya noktasal adresleme ihtiyacının az olduğu açık alan uygulamalarında tercih edilmektedir. Konvansiyonel sistemlerde bölge tanımlamaları yapılmakta bazen iki kat bir bölge veya iki ayrı bölüm bir bölge olarak seçilir. Yangın ihbar durumunda daha çok alanı kontrol etmek gerekir.  Tercih sebebi ekonomik oluşudur.

Adresli Yangın İhbar Sistemleri 

Adresli yangın ihbar sistemleri ise bölünmüş alanların fazla olduğu yapılar ile orta ve büyük ölçekli projelerde tercih edilmektedir. Yangın ihbar durumunda direk bölge kontrolüne (alarmın geldiği yere) olanak sağlar. Maliyet olarak biraz daha yüksek olmakla birlikte noktasal olarak daha erken müdahale olanağı tanır.

Her iki yangın alarm sistemlerinde konuma ve ihtiyaca uygun ısı dedektörü, duman dedektörü, gaz dedektörü, beam dedektörü, yangın ihbar sistemi butonu, yangın ihbar sistemi sireni gibi  ürünleri kullanılabilinir.

Yangın ihbar  Sisteminiz hangi teknoloji olursa olsun; tercihiniz size kaliteli, profesyonel ve zamanında hizmet verebilecek, hızlı çözümler sunabilecek firmalardan yana olsun.